Polek i Polcia
Ebooki
Najnowszy ebook - czytaj za darmo!

okładka
wiecej

Nowość wydawnicza!

 

W otoczeniu licznych jezior i niepowtarzalnej przyrody leży Ostróda – brama Mazur Zachodnich. Ta niezwykła kraina, wyrzeźbiona kilkanaście tysięcy lat temu przez przechodzący tędy lodowiec, przyciąga wielu turystów. Cieplejsza część roku sprzyja spacerom i wycieczkom po Ostródzie i jej okolicach, a także uprawianiu sportów wodnych – największą tego typu atrakcją w regionie jest powstały niedawno nad brzegiem Jeziora Drwęckiego wyciąg do nart wodnych. Obok faktów dotyczących dziejów krainy jezior, w szumie lasów i szepcie przecinających ją rzek kryją się liczne legendy i podania, które budują magiczną atmosferę Mazur Zachodnich. Odczuć ją można również podczas odbywających się na tych ziemiach imprez, jak np. Ostróda Reggae Festiwal, Festiwal Ognia, czy Dni Ostródy. Sławą na całym świecie cieszy się organizowana na polach Grunwaldu inscenizacja wielkiej bitwy, podczas której można obserwować walki rycerskie, życie średniowiecznej osady i posłuchać muzyki.

 

Niepowtarzalną atrakcją Ostródy jest najdłuższy w Polsce kanał żeglowny (Kanał Ostródzko-Elbląski). Mazury Zachodnie to także liczne dwory, pałace i zamki oraz wiele ciekawych architektonicznie i kulturowo miejscowości, których szlakami prowadzi  przewodnik autorstwa Marty Pożarskiej: Ostróda. Wrota Mazur Zachodnich.

 

 

Podróż po Mazurach Zachodnich warto zacząć od zwiedzenia perły regionu – Ostródy. Dzieje miasta i trasy spacerów po nim zostały opisane w rozdziałach II i III niniejszego przewodnika. Ponadto lektura rozdziału II dostarczy czytelnikowi wiadomości na temat flory, fauny i ukształtowania terenu Mazur Zachodnich oraz przybliży główną atrakcję regionu – Kanał
Ostródzko-Elbląski. Aby poznać piękne i niezwykle interesujące okolice Ostródy, warto wybrać się na którąś z wycieczek opisanych w rozdziale IV. Po powiecie ostródzkim można podróżować samochodem, na rowerze, na nartach biegowych lub kajakiem – Mazury Zachodnie sprzyjają aktywnej turystyce. Żeby urlop był udany, a spragnionym wrażeń turystom nie umknęła żadna
atrakcja, w rozdziale V zostały zebrane przydatne podczas podróży informacje o różnych miejscach i instytucjach – od hoteli przez restauracje po muzea.